Gyva istorijos pamoka

5a klasės mokiniams birželio 12 d. buvo pravesta netradicinė integruota istorijos pamoka buvusioje pogrindinėje požeminėje spaustuvėje-muziejuje „ab“, Vytauto Andziulio ir Juozo Bacevičiaus įkurtoje prie pat Vytėnų mikrorajono, šalia Neries upės, netoli Kauno, ir veikusioje dešimt metų (1980–1990).

Ekskursijos vadovė Birutė Andziulienė gyvai ir vaizdžiai perteikė spaustuvės istoriją. Penktokai, vedami slaptais takais, tuneliu, vaikščiodami po mažytį požeminį kambarėlį, apžiūrinėdami Andziulių rankomis iš surastų ir vogčia pargabentų detalių pagamintą spausdinimo mašiną, galėjusią per valandą išspausdinti apie tūkstantį lapų, tyrinėdami antinacinės ir antisovietinės kovos dokumentų kopijas, pogrindinės spaudos leidinius, rezistencijos dalyvių fotografijas, pasijuto tikrais detektyvais. Tuo labiau, kad spaustuvė plika akimi nematoma, įėjimai į ją užmaskuoti, o viduje viskas paslaptinga. Klausytojai sužinojo, kad čia išleisti 23 skirtingi leidiniai, kurių bendras tiražas – net 138 000 egzempliorių. Viena iš žinomiausių knygų – paskutinio Lietuvos užsienio reikalų ministro Juozo Urbšio „Lietuva ir Tarybų Sąjunga lemtingais Lietuvai 1939–1940 metais“.

Užkopę į kalną ir išvydę pušų ir beržų viršūnes, vaikai pasijuto kaip pasakoje. Vasarą vaizdas ypač gražus, šeimininkų daržai pasipuošę nuostabių gėlių žiedais. Iš toli prie namo matomi du perkūno trenksmo suluošinti, bet žaliuojantys beržai.

Įspūdį, kad graži mūsų Lietuva, sustiprino gamtovaizdis nuo Lentainių piliakalnio.

Mokiniai po gyvos istorijos pamokos jautėsi pakylėti, nustebinti neįtikėtinu žmonių darbštumu, gabumais, pasiaukojimu, nuoseklia veikla, mokėjimu saugoti paslaptis. Suprato, jog norint pasiekti tikslą, reikia atkakliai ir labai daug dirbti, neišsižadėti savo idealų.

Danutė Randakevičienė, istorijos mokytoja metodininkė, 5a klasės auklėtoja

Svetainėje lankosi 19 svečių ir nėra prisijungusių narių