Integruota pamoka su tremtiniu Mindaugu Babonu

2017 m. gegužės 12 d. mūsų progimnazijoje svečiavosi tremtinys Mindaugas Babonas ir papasakojo graudžią savo šeimos istoriją.

1941 m. birželio 14 d. apie 3 valandą nakties jų namą Raseinių rajone apsupo 44 kareiviai, įsakė susirinkti daiktus, leido pasiimti maisto. M. Babono tėtis, lydimas vieno iš kareivių, apėjo visą kaimą ir paprašė, kad atneštų kokio nors maisto. Gerieji kaimynai maisto sunešė tiek, kad nustebino visus karininkus, nes stalas lūžo nuo įvairių produktų. Suėmė ir ištrėmė visus iki vieno, nepagailėdami nei seno, nei mažo: M. Babono tėvus, senelius, brolius ir seseris, iš kurių mažiausiai buvo tik 7 mėnesiai. Tą naktį ištremta poeto Jono Mačiulio (Maironio) nebylė sesuo Pranciška Mačiulytė, kuri buvo užėjusi pranešti giminaičiams apie suėmimus, bet, deja, nespėjo iš jų namų laiku išeiti.

Gyvuliniais vagonais žmones vežė labai ilgai – pusantro mėnesio. Kelionė buvo sunki ir žeminanti. Tremtinius apgyvendino barake, kuriame glaudėsi dar kelios šeimos. Tėtis buvo atskirtas nuo artimųjų, jį įdarbino kasyklose. Trūko maisto. Buvo dalijami talonai duonai: dirbančiajam priklausė 600 g, o vaikui iki 14 metų amžiaus ir senam žmogui, nepajėgiančiam dirbti, – tik 200 g duonos, todėl visi iš paskutiniųjų stengėsi dirbti.

Svečias prisiminė istoriją apie netikėtai susirgusią mažąją sesutę Ceciliją. Mergaitę mama su mažamečiu Mindaugu tėčio padarytame keturračiame vežime nutempė į ligoninę, kuri buvo net už 30 km. Ten šiaip ne taip priprašė, kad ją priimtų ir sutiktų gydyti, o patys išskubėjo į baraką, nes ryte reikėjo eiti darbą – kitaip būtų atėmę talonėlį duonai. Po dviejų savaičių mažoji mirė baisiose kančiose ir skurde.

Šis ir kiti pasakojimai, išgirsti iš tremties baisumus patyrusio žmogaus, o ne iš istorijos vadovėlio, visus labai sujaudino ir giliai įstrigo į atmintį, daugelio bendraklasių akyse sužibo ašaros.

Mano senelis, taip pat buvęs tremtinys, prisimindavo Sibirą, tačiau svečio vaizdingas pasakojimas mane labai sukrėtė. Aš žinau dar keletą faktų, kurių svečias nepaminėjo. M. Babonas yra parašęs prozos ir poezijos knygų apie tremtį, du eilėraščius padeklamavo.

Mantas Babonas, 5c klasės mokinys