Progimnazijos kraštotyrininkai paminėjo Piliakalnių metus

Paskutinį rugsėjo šeštadienį progimnazijos kraštotyrininkai keliavo pažintiniu maršrutu ,,Nuo dzūkų sostinės iki Alytupio piliakalnio“. Grįždami iš Alytaus aplankė Punios piliakalnį, grožėjosi nuostabiais Nemuno regioninio parko vaizdais.

Labai didelį įspūdį paliko Dzūkijos panorama, atsivėrusi nuo aukščiausio Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tilto per Nemuną. Vadinamasis Baltosios rožės tiltas, pastatytas 20132015 m.,  jungia Pirmąjį Alytų ir senamiesčio kurortinę dalį su Alytaus piliakalniu, stūksančiu priešingoje upės pusėje.

Sužavėjo Punios piliakalnis, vienas didžiausių ir gražiausių Lietuvoje, Nemuno ir Punelės santakos pasididžiavimas. Mokiniai atidžiai klausėsi pasakojimo apie šią istorinę vietą. Šaltiniai byloja, jog čia stovėjusi kunigaikščio Margirio pilis, vadinta Pilėnais. 1336 metais įvykęs garsusis Pilėnų mūšis. Pilies gynėjai ir gyventojai nutarę verčiau žūti liepsnose nei pasiduoti į nelaisvę kryžiuočiams. Smalsumą sužadino legenda apie tai, kad kitapus Nemuno stovėjusios Rumbonių piliakalnio pilies rūsiuose buvę paslaptingi, keleto kilometrų požeminiai urvai, vingiavę net po Nemunu ir susijungę su Punios pilimi. Sakoma, kad Punios kryžiuočiai nebūtų įveikę, jei nebūtų suradę šių požeminių kelių, kuriais Margirio karžygiai atsigabendavo sau maisto ir ginklų iš Rumbonių pilies. Tačiau atsiradęs išdavikas, kuris, susigundęs siūlomais turtais, parodė priešams paslaptingus požemius. Jais kryžiuočiai įsiveržė į Punios tvirtovę.

Pasigėrėję šalies kraštovaizdžiu, pasisėmę žinių apie piliakalnius, pasiklausę apie juos istorijų, pailsėję prie turistinio laužo mokiniai grįžo kupini įspūdžių, įgiję naujos patirties.

Danutė Randakevičienė, kraštotyrininkų būrelio vadovė