Pasaulinė cukrinio diabeto diena

Lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė cukrinio diabeto diena. Ją  pradėta minėti nuo 1991-ųjų metų. Cukrinis diabetas yra viena aktualiausių šių dienų visuomenės sveikatos problemų.

Apie cukrinio diabeto rizikos veiksnius, ligai būdingus požymius, kaip, siekiant išvengti cukrinio diabeto ar užkirsti kelią galimoms šios ligos komplikacijoms, svarbi profilaktika Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentės Rūta Radzevičiūtė ir Viktorija Sakalauskaitė žmogaus saugos pamokose diskutavo su septintokais Mokiniai sužinojo, jog Pasaulinės diabeto dienos simboliu tapo 2007 m. patvirtintas mėlynas diabeto ratas, žymintis vienybę, simbolizuojantis gyvybę ir sveikatą. Mėlyna spalva atspindi dangų, po kuriuo gyvena visos pasaulio tautos. Mėlynas ratas reiškia pasaulinės diabeto bendruomenės vienybę kovoje su diabetu. Pirmojo tipo cukrinis diabetas yra jaunų žmonių liga, kai kasa visiškai negamina būtino insulino, kurio dėka su maistu gauta gliukozė patenka į ląsteles ir vyksta medžiagų apykaita audiniuose. Sveikas žmogus – saugus žmogus. Nustatyta, jog sveikas gyvenimo būdas be žalingų įpročių, subalansuota mityba, fizinis aktyvumas sumažina  riziką susirgti cukriniu diabetu apie 40–60 proc.

Po pamokos mokiniai ėmė svarstyti: galbūt reikia atlikti  gliukozės kiekio kraujyje nustatymo tyrimus.

Rolandas  Nėnius, žmogaus saugos vyresnysis mokytojas